Baník Most NH v osmifinále Českého poháru v Čakovicích

19.11.2011 19:46

Národní házenkáři Baníku Most NH cestovali v sobotu 19.11.2011 do Prahy, k sehrání dalšího kola Českého poháru mužů, které pořádal tým TJ Avia Čakovice na domácí palubovce moderní sportovní haly při ZŠ Dr. Edvarda Beneše v Čakovicích.

Mostecký tým plnil ve společnosti čtyř týmů ze špičky 2.A ligy roli outsidera, přesto se ve všech čtyřech vystoupeních rval o dobrý výsledek a ostudu neudělal. Trenér Baníku Václav Kočí přivezl do Prahy téměř kompletní široký kádr, avšak absence prvního brankáře, Radka Mullera a také nejzkušenějšího útočníka týmu, Pavla Rubáše, se ukázala jako klíčová pro působení týmu v těžké konkurenci.

Baníkovci se představili v kombinaci exdruholigistů s dorostenci a ti se nezalekli soupeřů s ligovými zkušenostmi. V zahajovacím utkání turnaje proti borcům Sokola Podlázky se první poločas hledal mostecký útok, ale na druhé straně defenziva severočechů držela svůj celek ve hře v nicneřešícím poločasovém výsledku 4:7. Druhá půle se trojnásobně vydařila střelcům v mosteckém dresu, bohužel krok se soupeřem držel v této fázi zápasu pouze útok a tak na hřišti byla k vidění přestřelka, která určila konečný stav zápasu 16:20 ve prospěch středočechů z Podlázek. Pozitivem zápasu z mosteckého pohledu byl zcela jistě výkon mladého brankáře, Míry Nyče v první části hry a také gólové zapojení všech 6 nastoupivších útočníků. V barvách Podlázek doslova explodoval 12 góly Michal Barabáš.

K druhému utkání Mostu v turnaji, proti dalšímu z druholigových zástupců ze Všenic, již trenér Kočí disponoval dokonce 7 útočníky, což se promítlo zejména do prvního poločasu, ve kterém dokázali většinu času držet Baníkovci překvapivě vedení na své straně. Nakonec však první půle skončila remizovým stavem 10:10. Ve druhém dějství zápasu dostál svému jménu  všenický brankář David Král, který kraloval ve své brance, připustil pouze 6 branek, zatímco střelci ze Všenic neslevili ze svého výkonu a tak po nadějně rozjetém utkání museli zkousnout Baníkovci druhou prohru v turnaji, 16:20. Tentokráte to byli západočeši, kteří měli v utkání 6 úspěšných střelců, navíc Zdeňka Radu mostecká defenziva neuhlídala devětkrát, čemuž nekonkuroval nikdo ze čtyř střelců v mosteckém dresu.

Také třetí soupeř Mostu z Řevnic disponuje zkušeným kádrem, tmeleným z pozice beka Ctiradem Leinweberem. A právě proti Řevnicím ještě v loňské sezóně nakoukli někteří dorostenci poprvé do „A“ týmu, tehdy ještě v druholigové soutěži, takže před zápasem živili vzpomínky na tehdejší vyrovnané utkání. Také pohárový zápas se nesl ve vyrovnaném duchu, řevnický Tomáš Smrčká se zdatně převtělil z obránce do role brankáře a chvílemi byl neřešitelným problémem pro střelce z Mostu. Nejlépe se střelecky dařilo Michalu Nájemníkovi, který pokořil řevnickou defenzivu sedmi přesnými zásahy. Mostecká defenziva v útočné řadě registrovala starého známého ex-chomutovského Ivana Stříže, který spolu s Janem Hartmannem nejvíce větral brankoviště Baníku, oba dokázali nasázet do mostecké branky 17 gólů. Přestože také napotřetí Baník Most NH podlehl, tentokrát 18:20 po dvou výsledkových dvojčatech 9:10, lepšila se souhra nově se rodících obranných řad, kdy se poprvé představoval v mosteckém trikotu Milan Škabrada, odchovanec SK NH Louky u Litvínova.

Pakliže ve třech prvních utkáních čekali hráči Mostu těžká utkání, ve čtvrtém klání nastoupili proti soupeři kategorie supertěžké váhy, tedy proti domácímu výběru TJ Avia Čakovice, v loňském ročníku ještě účastníku 1.ligy, v tom aktuálním po podzimu vedoucímu celku druholigového peletonu, kde na druhé pozici setrvávají zatím borci ze Všenic. Baníkovci byli motivováni v zápase možnou konfrontací s takovými házenkářskými esy, jako jsou Pavel Ausberger a Jiří Pešek a ti nenechali v průběhu celého turnaje nikoho na pochybách o svých nesporných kvalitách. Mosťáci ani ve čtvrtém zápase nezačali nijak ustrašeně a odměnou jim byl vyrovnaný průběh prvního poločasu, který skončil smírně 7:7. Do této doby vycházela mosteckému trenéru překvapivá rošáda s brankáři, kdy se do mostecké kasy postavil Pavel Záhumenský. Tak jako v prvním utkání turnaje však mostecká defenziva povolila Čakovickým 13 branek, přičemž útočníkům Mostu se sice i nadále dařilo překonávat obranný val Pražanů, ale se střelbou Baníku se vypořádal Jan Houfek. Znovu se projevila důležitost rozložení střelby mezi co největší počet útočníků, zatímco na mostecké straně se prosadili tři střelci, sestava Čakovic disponuje hned šesticí méně či více úspěšných gólotvůrců.  Most prohrál 12:20. V rámci celého turnaje je možno, ne-li nutno konstatovat, že domácím to prostě LEPILO nejvíc (zúčastnění ví).

Na zápasy ve skutečně luxusním sportovním prostředí dohlížela trojice rozhodčích: Tomáš Kundrát, Aleš Lenfeld, Jiří Bláha.
Výsledky turnaje: 1.místo  TJ Avia Čakovice ( rozhodl až vzájemný zápas v minitabulce)  6  bodů, 2.místo Sokol Podlázky 6 bodů, 3.místo TJ Všenice  6 bodů, 4.místo NH  Řevnice 2 body, 5.místo Baník Most NH 0  bodů.

Trenér Václav Kočí s vedoucí týmu, Katkou Křivskou, do turnaje nanominoval 15 hráčů:
brankáři - Míra Nyč, Vít Nový, Pavel Záhumenský, obrana - Vít Jezbera, Michal Štumpf, Adam Bauer, Milan Škabrada, Martin Tomeček, útok - Petr Tichý (góly v jednotlivých zápasech: Podlázky - 2/Všenice - 2/Řevnice - 3/Čakovice - 0), Josef Venclíček (4/6/0/3), Michal Nájemník (4/0/7/0), Václav Vrzal (3/2/2/1), Tomáš Draxler (1/0/0/0), Vítek Mertl (2/0/0/0), Hans Kristián (nepřítomen/6/6/8).