Druholigisté Baníku Most NH po podzimu v horní polovině tabulky - část 1.

27.10.2008 15:00

Před rokem, v sezóně 2007-2008, byl šestibodový zisk mužů Baníku Most NH "A" důvodem k nespokojenosti a černým myšlenkám s ohledem na fungování v 2.A lize národní házené. Nynější soubor trenérů Dostála, Hrubého a J. Štumpfa dostal však šanci i v 6. sezóně v řadě a své nasbírané zkušenosti z těžkých bojů o záchranu v letošním podzimu přetavil do dvojnásobného počtu bodů, které Mosteckým stačí, i kvůli horšímu skóre proti týmu Řevnic, na průběžné 5. místo. S pohledem do archivu 2.A ligy můžeme konstatovat, že jde o nejlepší podzim novodobé druholigové historie našeho klubu, když se dosud našemu týmu podařilo v polovině sezóny 2006-07 nasbírat bodů 10.

Až do posledního dvoukola nebylo jasné, jak že jsou karty v soutěži vlastně rozdány a kdo by měl být tím správným kandidátem na postup do nejvyšší soutěže a naopak, kdo se bude rvát o udržení ve společnosti opětovně neskutečně vyrovnaných celků 2.A ligy. Krutost soutěže, jejímž účastníkem je i tým našich mužů, spočívá v možnosti pádu rovné třetiny vyrovnané tabulky do nižších soutěží. Vyrovnanost týmů je letos ještě markantnější díky Litvínovskému zpestření soutěžního ročníku - akci TIPOVAČKA, která doslova nutí příznivce jednotlivých "svých" klubů nahlížet na poměry hned ve čtyřech vrcholných soutěžích národní házené.

Zpět k našemu týmu Baník Most NH, který již se svými 12 body odjížděl v sobotu 25.10.08 na Příbramsko, k sehrání svého 10. soutěžního zápasu sezóny na hřišti nováčka 2.A ligy v Rožmitálu pod Třemšínem. Do úvodního hvizdu rozhodčího utkání, zkušeného pana Nikla, nic nenapovídalo, že by se mělo podzimní odpoledne vyvíjet jiným než sportovním směrem. Hned jak zapískal sudí do píšťalky, změnil se poklidný český házenkářský stánek na menší obdobu tureckého stadionu, když ze slušně zaplněných ochozů domácími příznivci, létala taková výraziva na adresu rozhodčího a soupeřů domácích miláčků, že i ti nejotrlejší z Baníkovců se nestačili divit. Nicméně v první polovině měli ještě od pana rozhodčího hráči obou týmů povolení ke hře, tudíž se skutečně mohli věnovat tomu, kvůli čemu se sešli. Přesně dle oboustranného očekávání byl zápas vyrovnaný, přičemž úvod jasně patřil Mosteckým hráčům, kteří se ujali vedení, jež borcům z Rožmitálu umožnili okusit v první půli pouze ve 14. a 23. mnutě, vždy na necelou půlminutu. Do té doby na obě strany nekompromisně pískající nestor ligových rozhodčích na hřišti dirigoval skutečně zápas, do něhož dávali házenkáři obou celků plné nasazení a který by se skutečnému fanouškovi národní házené musel líbit. V poločase se rozcházeli oba týmy za stavu mírně příznivého pro hosty z Mostu 10:11.

Po deseti minutách se oba celky v nezměněných sestavách vracely na hřiště s rozhodčím Niklem, kterýžto skrýval do třetí minuty druhého poločasu překvapení v podobě nově nasazeného náhledu na utkání. Zda to bylo z obav ohledně pozápasového jednání diváků, či z jiného důvodu, se nedozvíme, těžko se však dá hodnotit zbytek utkání, který tak doslova museli domácí borci zvládnout dotáhnout do zdárného konce. Bylo by však nefér nepřiznat kvalitu domácím útočníkům, kteří nejen v Petru Šourkovi mají základní stavební kámen úspěchu v letošním ročníku 2.A ligy. Více než samotný Šourek si totiž (alespoň v zápase s Mostem) zaslouží pozornost jeho parťák v útoku, Petr Melichar, který se stará ať již asistencí či samotným zakončením o většinu gólových zápisů ve svém týmu. A vzhledem k vlastní slabé obraně nemají Rožmitálští jinou možnost, než své soky druholigové tabulky přestřílet, čemuž také odpovídá druhý nejlepší útok 2.A ligy s 217 přesnými zásahy. I v opakovaných početních oslabeních se pokusili vzepřít Baníkovci nepřízni osudu, ale přes 20 úspěšných zákroků obou Mosteckých brankářů, snahu celé obrany a dvacetigólový příspěvek útočníků Baníku, když se opětovně vyřádil při trestných stříleních Pavel Gombár, to na zvrat nestačilo a Mostečtí museli překousnout zklamání z porážky 20:27.

Trenéři Václav Hrubý a Josef Štumpf do zápasu připravili sestavu ve složení: brankáři - Antonín Čajka a Rudolf Ibl, obrana - Vít Jezbera, Lukáš Salajka, Radek Šetina, Martin Velek, útok - Pavel Gombár (12 gólů), Jan Kneř (4), Pavel Rubáš, Petr Tichý, Josef Venclíček (4).