První jarní body zajistila Mostu výhra nad Litvínovem!

17.05.2009 15:28

Teprve podruhé se v neděli 17.5.2009 na jaře mohli představit házenkáři Baníku Most NH na domovském kolbišti v rámci sehrání zápasu 17.kola 2.A ligy národní házené. Soupeřem byli podkrušnohorští sousedé z KNH Litvínov a v Mostě se tak očekával tradiční souboj odvěkých rivalů, u kterých se slovo derby musí psát s velkým "D".

Na podzim muži Baníku v Litvínově pohořeli a v rámci odvety tak měli o motivaci postaráno, navíc borci z Litvínova přijeli v relativně dobré pohodě po zisku 5 bodů z možných jarních 10. To mostečtí hráči znají body na jaře pouze z vyprávění a protože se pomalu ale jistě chýlí sezóna ke konci, opětovně se pasovali hráči Baníku do "své" nechtěné pozice kandidátů na boje o sestup s podobně zaproblémovanými týmy, které ale stále tvoří více jak polovinu tabulky 2.A ligy.

Po doslova tragických vystoupeních házenkářů Baníklu Most NH při venkovních výjezdech v minulých kolech, se rozhodlo vedení týmu v tradičním složení Zdeněk Dostál, Václav Hrubý a Josef Štumpf, razantně sáhnout do sestavy kvůli oživení týmu. Vzhledem k nelepšícímu se marodnímu stavu opory útočných řad Josefa Venclíčka musí trenérský tandém i nadále postrádat střeleckou podporu tohoto pilíře základní sestavy, navíc do zápasu nepustily pracovní povinnosti ani dalšího zkušeného útočníka, Pavla Rubáše a tak v útoku dostali prostor kromě Pavla Gombára ještě Jan Kneř, Petr Tichý, Jiří Walter a také v letošní sezóně premiérově Jiří Rosenkranz. Obranné řady tvořené Vítkem Jezberou, Martinem Velkem a Michalem Štumpfem, poprvé na jaře rozšířil zkušený Lukáš Salajka a po několikazápasové odmlce se trenérům hlásil také třetí z trojlístku nejzkušenějších a nejplatnějších hráčů "A" týmu, Radek Šetina. Brankářská dvojice ve složení Antonín Čajka a Rudolf Ibl zůstala nezměněna.

Družstvo z Mostu je v domácím prostředí jistějším týmem než na venkovních výjezdech, čehož si jsou samotní hráči také vědomí a tak i přes bodovu a herní krizi, nikdo z týmu nepropadal panice. Předzápasová porada však nemohla končit jinou výzvou vedení k týmu, než že začíná série zápasů o všechno a tým má na to, aby se vyhnul příčkám nejspodnějším!

Od počátku zápasu bylo na hře Baníku patrné, že si jsou svěřenci Dostála a spol. dobře vědomí, že riskantní a bezhlavá hra by byla házenkářskou sebevraždou, protože v útoku KNH Litvínov disponuje 1.ligou protřelými odchovanci z Louky u Litvínova, Petrem Kratochvílem a Romanem Dubem, kteří dokáží případné ztráty soupeřů nekompromisně trestat, přičemž profitují ze svých zkušeností a hlavně vytříbené míčové techniky. Zejména na oba borce směřovala také taktická příprava v posledním tréninkovém týdnu a ukázalo se, že trenérům jejich taktika vyšla. O tvrdosti litvínovské obrany se již ofenzníci z Mostu dávno přesvědčili a nebyla to právě tvrdost, na co se těšili.

Oproti předchozím zápasům se dařilo obraně eliminovat útočné výpady svých soupeřů a když se přidali svými zákroky i oba brankáři, když většinu času v brance Baníku odchytal Rudolf Ibl, získalo družstvo Baníku Most NH na své potřebné jistotě. I mostecký útok se krotil podle pokynů svých trenérů a vyčkával se střelbou na co nejlepší pozice na brankovišti, kde se ránami skutečně nešetřilo. Jelikož však rozhodčí utkání - Mistr národní házené, pan Stanislav Zadražil,  ponechal hru nakloněnou defenzivě, musely se s tím útoky smířit a počítat, že šrámů na těle po zápase se nedopočítají. Podobně tomu však bylo pohříchu i se spoustou nevynucených chyb produkovaných útočníky domácích. Díky prostoru k důrazné obraně nebylo k vidění tolika branek jako v předcházejících pěti zápasech Baníkovců. Oba týmy se držely neustále na dostřel, bylo vidět, že se hlídají navzájem, aby jeden druhého nepustil do trháku. Za celý první poločas se domácí borci dostali pouze jednou do vedení za stavu 3:2, jinak se gólově na výši drželi Chemici, kteří svůj náskok dovršili ve 25. minutě dokonce k vedení 4:7 z pohledu hostí. K obratu zavelel Jiří Walter, který svou obětavou hrou oživil ofenzivu Baníku a v samém závěru dokonce po ztrátě míče svým důrazem donutil k chybě hostující obranu, založil rychlý protiútok, ze kterého se podařilo srovnat stav na poločasových 7:7.

Do druhého poločasu se nastupovalo domácímu mužstvu s očividnou úlevou, než tomu bylo na samém začátku. Obraz hry se ale moc nezměnil. Neustále se hrálo na obou brankovištích na hranici regulérnosti, mosteckému týmu po dlouhé době vyházela téměř dokonale spolupráce obrany s brankářem, kterým se dařilo likvidovat akce útočníků soupeře již v samém zárodku, případné střely byly blokovány, branková konstrukce byla správně svým strážcem postavena. Na druhé straně se útočníkům Baníku Most dařilo více než v prvním poločase rozpohybovat obranu Litvínova a začalo přibývat agresivnějších zákroků, které s postupem času směřovaly od leadra obrany zejména na hlavy útočníků z Mostu. Když si rozhodčí z množství zákroků na potrestání vybral jednoho z obránců Mostu a počastoval jej bez napomenutí rovnou pětiminutovým trestem za obranný úkon, nevypadalo to s akciemi Baníku moc dobře. Naštěstí se mostecký tým ještě více semknul a neustále si hýčkal své nejtěsnější vedení, případně vyrovnaný stav, který se objevil na ukazateli skóre naposledy ve 46. minutě (12:12). Od 17. minuty si pak již nenechali domácí vedení vzít a toto navyšovali až ke stavu 16:12 ve 25. minutě. To již byl přeštickým rozhodčím napomínán i hostující bek za jeho hrubou nebezpečnou hru a v početní výhodě se tak ocitli také domácí hráči. Ti již v prvním domácím zápase jara (proti Žatci) předvedli, že početní výhodou dokáží dokonale pohrdnout a podobně tomu bylo i v dnešním vystoupení. Vybudovaný náskok se totiž zvýšit nedařilo a naopak přišla podvědomá obava o výsledek, který se ještě v posledním pětiminutovém náporu  pokusili zvrátit Litvínovští ve svůj prospěch. Po návratu trestaného obránce Litvínova Bilohuščína byl tento v krátké době faulován při vynášení míče Jiřím Waltrem, jehož enormní snahu v zápase ukončil pan rozhodčí udělením trestu za zmíněný nedovolený zákrok a do přesilové hry tak šli hosté. Nakonec z celkem jasného čtyřgólového náskoku Mostu ustřelili hráči Litvínova svou hrou ve zvýšeném tempu manko tří gólů. Ten poslední který by znamenal remizu, již obrana mosteckých k potěše domácích příznivců nepropustila a ve sportovním areálu Baníku Most NH se tak mohly slavit první dva jarní body.

V Derby se díky vydatné podpoře svých defenzivních kolegů mohli střelecky prosadit: Pavel Gombár (10 gólů), Petr Tichý (1), Jan Kneř (4), Jiří Walter (1), za přihlížení dosud nejvyššího počtu diváků (100).

Další výsledky 2.A ligy: TJ Sokol Rožmitál p. T. - Sokol Osek u R. 17:18 (9:10), TJ Litohlavy - TJ Sokol Nezvěstice 30:28 (18:15), TJ Šr. Žatec - TJ Bakov n.J. 18:18 (7:5),TJ Všenice - NH Řevnice 14:22 (9:12), TJ Sokol Ejpovice - TJ Sokol Tymákov 12:15 (5:7)

S pohledem na výsledky v posledních kolech čeká na příznivce Baníku v nadcházejícím víkendu zřejmě gólová podívaná, neboť se svou pozicí se nehodlají smířit hráči Oseka u Rokycan, sobotní soupeř Baníku které jaro zastihlo v obstojné formě, když na podzim nepřesvědčivý tým nyní na jaře již nastřílel svým soupeřům v 6 zápasech 111 gólů oproti 90 obdrženým. U Litohlav, jejichž ambice opětovně směřují k návratu mezi házenkářskou elitu do nejvyšší ligy, střílení vysokého počtu branek není žádným překvapením a i letos budiž mosteckým příznivcům národní házené lákadlem střelecký minisouboj dvou excelentních útočníků Pavla Gombára a Radka Tycara.