Druholigový Baník Most NH na domovském hřišti na jaře dále neporažen

16.05.2010 14:08

V neděli 16.5.2010 byla na programu 2.A ligy mužů v národní házené vcelku netradiční podívaná, derby mezi mosteckým Baníkem a Šroubaři ze Žatce. Netradičnost zápasu tkví zejména v tom, že v severočeském derby se utkala dužstva z vedoucího trojlístku soutěže, konkrétně třetí Baník Most NH a dokonce průběžně vedoucí celek 2.A ligy, TJ Šroubárna Žatec. O rivalitě avizované na žateckých médiích, toho již bylo napsáno dosti a vlastně patří ke koloritu obdobných utkáníjako je derby, že zájem je narozdíl od "běžných" utkání enormní.

Samotný zápas vzbudil zájem u početných skupin nejen žateckých a mosteckých. Větší návštěvu, kterou by si obě družstva jistě zasluhovala, zhatilo nalosování Oblastního přeboru, které sice logicky svedlo ve stejný den oba zmíněné kluby také v kategoriích rezerv mužů, žen a dorostu, ale pro běžného smrtelníka vcelku nelogicky na hřišti vzdáleném 25 km od dění druholigového.

Žatecký tým vyznačuje se všemi úkazy mladého týmu, jakými jsou: dravost, rychlost a především ambice. Do Mostu tak přijel tým již více než pošilhávající po nejvyšší soutěži národní házené. Paradoxem soutěží národní házené je, že Šroubárna Žatec byl v loňském soutěžním ročníku klubem, který příslušnost v druholigové společnosti obhajoval až po skončení sezóny u kulatého stolu. Svou příslušnost k 2.A lize dává najevo tím nejlepším způsobem, kterým jsou dosavadní výsledky. Situace, že se naskýtá kolikrát možnost, pádu celé třetiny 2.A ligy do jednotlivých oblastních přeborů, svádí příznivce národní házené k neformálním debatám o zřejmě (ne)možném rozšíření soutěže, aby skutečně padal herně zaostávající chvost tabulky, nikoli celá třetina nehledě na herní možnosti.

K nedělnímu utkání přivedl obě družstva zkušený rozhodčí, pan Toman, se zády krytými delegátem soutěže. První možností k útoku disponovali domácí hráči a pouze neúplně přesná střelba, samosebou ruku v ruce s brankářem Horníkem, bránila, aby se Baník dostal do lepší průběžné pozice. Naopak z kombinací žateckého útoku, využívajícího úplně celou šíři brankoviště dík své rychlosti, podařilo se hostům odskočit do vedení, které sice ještě Mosťáci v 10. minutě zkorigovali na průběžných 4:4, ale do konce poločasu to byli Žatečtí borci, kdo diktoval tempo. Nekompromisní obrana Mostu na vrcholu brankoviště s rozevřenou náručí Lukáš Salajky pro hostující útočníky, držela sice nahoře bodové akcie Baníku, přesto rozhodčí Toman o poločasu hlásil stav nepřiznivý pro domácí barvy 8:11.

Ve druhé části hry dařilo se mosteckému týmu dotahovat náskok soupeře, když dokonce ve 42. minutě byl stav 11:12 pro žatecké barvy. Podobně jako Gombár v útoku, vytáhl se před domácím hledištěm také vystřídavší Radek Muller, který začaroval svou kasu pro žatecké ostrostřelce a nasměroval svůj tým k lepší fázi utkání. Kdo však ani Radka Mullera nepřestával "zlobit" na obranném brankovišti Mostu byl útočník hostí, Sýkora, který zdařile využíval svou širokou paletu střeleckého zakončení, jindy k vidění spíše na poli házené mezinárodní. Zahanbit se ovšem nenechal ani tradiční střelec domácího Baníku, Pavel Gombár, který se opět vyžíval zejména z trestných hodů. Kolektivním výkonem šel tým Baníku za bodovým ziskem v zápasu, ovšem opakovanými školáckými chybami všech zúčastněných, spočívajících zejména na problémech vynést míč, či založit útočnou akci, se Baníkovci mohli o zisk připravit sami. Nervozita však pracovala také v žateckých řadách, kde bylo také k vidění několik zahozených balónů, takže případní zapisovatelé statistiky nevynucených chyb měli by o práci postaráno. Obodbně bohatá byla by i statistika tvrdých zákroků, kterých bylo dostatek na obou brankovištích, což trestal rozhodčí Toman, jednak příslušnými trestnými i pokutovými hody, ale také karetními tresty. Zápas spěl k závěru stále pod výsledkovou převahou hráčů žateckého týmu, kteří si hýčkali dvoubrankový náskok, avšak úplný závěr vyšel lépe mostecké straně, když do role střeleckého spasitele, se opětovně pasoval Pavel Gombár, který vystřelil Baníku další cenný bod za remizu 18:18 a natáhl šňůru neporazitelnosti Baníku na domácím hřišti.

Trenéři Baníku Most NH Zdeněk Dostál a Václav Hrubý vyslali k derby sestavu: brankáři - Rudolf Ibl, Radek Muller, obrana - Lukáš Salajka, Radek Šetina, Martin Velek, Vít Jezbera, Michal Štumpf, útok - Pavel Gombár (9 gólů), Petr Tichý, Jan Kneř(7), Josef Venclíček (2), Pavel Rubáš.