Kraj 1955

14.11.2017 20:16

Na začátku roku 1955 vydala krajská sekce české házené, u příležitosti 50ti let od vzniku této naší původní hry, almanach Památník české házené 1905 – 1955.

Z dostupných podkladů na tuto publikaci navazujeme a připomeneme průběh soutěží, aktivity oddílů a funkcionářů kraje v dalším období.

Na konci roku 1954 působilo v Ústeckém kraji 18 oddílů české házené.

 

Ústecký kraj – rok 1955

 

Tento rok byl rokem oslav 50ti let od vzniku české házené a konala se 1.celostátní

spartakiáda.

Soutěže se stále hrály v kalendářním roce, tedy jaro – podzim. Došlo však k reorganizaci soutěží.

U mládeže se přestalo hrát po linii tělovýchovných úseků / ROH, Sokol, školy, pracovní zálohy, armáda /, ale přešlo se na územní linii / kraje /.

V soutěži dospělých byl zřízen celostátní přebor mužů a žen s 10 družstvy v každé kategorii,

a po třech skupinách celostátní soutěže, u mužů po 10 družstvech a u žen po 8 družstvech.

Dále se pak hrál krajský přebor, a u mužů i krajská soutěž.

Do celostátního přeboru byl zařazen Slavoj Most a skončil na 5.místě, v ženách neměl kraj

zastoupení.

V celostátní soutěži mužů hrál Baník Chomutov – bez porážky svoji skupinu vyhrál a postoupil do přeboru, a Posádkový dům armády Litoměřice – ten naopak sestoupil.

V soutěži žen startovaly Slavoj Teplice, Lokomotiva Bílina a Baník Chomutov.

 

V krajském přeboru bylo pořadí :

Muži                                                                Ženy

1. Baník Hrdlovka                  22 b.                 1. Sokol Hudcov                  18 b.

2. Jiskra Litvínov SZ              16 b.                 2. Slavoj Teplice B              13 b.

3. Sokol Hřivčice                    16 b.                3. Jiskra Litvínov SZ            11 b.

4. Baník Kopisty                     14 b.                4. Baník Osek                         8 b.

5. Baník Žatec                         14 b.                5. Baník Žatec                        8 b.

6. Sokol Hudcov                      13 b.               6. Lokomotiva Chomutov       2 b.

7. DA Karlovy Vary                13 b.

8. Baník Chomutov ZJF B         4 b.

 

U mužů se hrála i krajská soutěž.

Skupina A                                                       Skupina B

1. Lokomotiva Chomutov         9 b.                1. Lokomotiva Teplice         16 b.  

2. Baník Most                            4 b.                2. Baník Osek                        8 b.

3. Jiskra Litvínov SZ B             4 b.                3. Slavoj Most B                    6 b.

4. Baník Kopisty B                    3 b.                4. Rudá hvězda Ústí nad L.   4 b.

                                                                         5. Lokomotiva Bílina            0 b.

 

Přeborníci kraje u mládeže:

žáci                                    Baník Most

mladší dorostenci              Baník Most

starší dorostenci                Baník Hrdlovka

dorostenky                        Lokomotiva Bílina

 

 

Po celou první polovinu roku probíhaly okresní, krajské spartakiády. A do programu celostátní spartakiády byly zařazeny i sportovní akce. V české házené to byl pohár krajských družstev mužů a žen, a finale Přeboru republiky dorostenců a dorostenek.

 

Krajské družstvo mužů bylo složeno z hráčů Slavoje Most - Oktábec, Cingroš, Mařík, Boháček, Komárek, Razák, Nosek, a Baníku Chomutov - Novotný, Josef Gregor, Baukman,

František Gregor, Kolář .

V kvalifikaci Ústí n.L. vyřadilo Karlovy Vary 25:7 a 20:2.

Ve finale, které se hrálo ve dnech 27. – 30. 6., pak ve skupině porazilo České Budějovice 7:3,

Ostravu 16:5 a Plzeň 6:3.

V utkání vítězů skupin porazilo přeborníka republiky armádní celek ÚDA Praha 10:5 a stalo

se vítězem celého turnaje.  

Krajské družstvo žen v kvalifikaci vyřadilo Karlovy Vary 3:1 a 4:4.

Ve skupině ženy prohrály s Jihlavou 5:6, Hradcem Králové 4:5, Libercem 1:6.

 

Do závěrečných turnajů Přeboru republiky dorostu, které se konaly v Praze od 17. do 21. 6.,

postoupili jen dorostenci Baníku Hrdlovka.

V kvalifikačním turnaji v Třeboni skončili na 2.místě.

Výsledky : -Sokol Bolevec 4 : 11, -Spartak Smíchov 7 : 4, -ŽVV Velenice 13 : 7,

-Slavoj Kynšperk 17 : 9.

Ve finale skončilo družstvo na 5.místě.

Výsledky : -Tatran Bystřice p.H. 4 : 12, -Sokol Bolevec 3 : 15, -Sokol Telnice 3 : 7,

-Spartak Nové Město nad Met. 6 : 6, -Lokomotiva Česká Třebová 5 : 4.

Dorostenky Lokomotivy Bílina hrály kvalifikační turnaj v Železném Brodě a byly třetí.

Výsledky : -Sokol Újezd u Plzně 1 : 10, -Spartak Modřany 1 : 10, Jiskra Aš 6 : 2,

-Jiskra Varnsdorf 3 : 2.

 

Oslavy 50 let české házené proběhly ve dnech 28. – 29. 5. v Chomutově.

Součástí oslav byla výstava a besedy s mládeží, turnaje v Mostě, Hrdlovce, Žatci a Chomutově.

Uskutečnil se turnaj krajských družstev mužů, který vyhrála Plzeň před Ústí n.L., Prahou a

Gottwaldovem.

V Kopistech se hrála utkání žen Ústí n.L. – Praha 3:8 a 5:6, v Hrdlovce utkání dorostenců

Ústí n.L. – Praha 11:6.

Pro Baník Most NH: Josef Stýblo

Zpět