Mistrovské návraty: podzim 1965-66

23.03.2016 19:37

Zimní příprava je téměř za námi, finišují přípravy k jarní části sezóny 2015-16. Příležitost připomenout si úctyhodnou mistrovskou sezónu Baníku Most, kterou sehráli mostečtí prvoligoví házenkáři před půlstoletím. Byť informací je želbohu pomálu.

Na 2. titul zadělali Baníkovci již na podzim (1.titul přeborníka ČSR získali muži Baníku Most NH již v sezóně 1961-62). V podzimní části  prvoligové soutěže mužů 1965/66 dokázali zvítězit v osmi utkáních z devíti a se ziskem 16 bodů a skóre 122:110 obsadili průběžnou první příčku s dvoubodovým náskokem na druhé KOVO Rokycany (14 bodů, skóre 143:116), 4 body před Slavojem Řevnice (12, 122:115).

Sezónu zdárně rozehráli Baníkovci 22.8.1965 na domácím hřišti proti ostravskému klubu VŽKG výsledkem 13:11. Také druhý ligový duel 29.8.1965 Most zvládl za dva body výhrou 14:11 na domácím hřišti proti Spartaku Čakovice.

Dotřetice všeho dobrého platilo pro Baník Most v Albrechtičkách 5.9.1965, kde Baník zvítězil 10:12, po poločasu 4:5. 19.9.1965 4.kolo a znovu výhra Mostu 12:9, tentokráte v Příchovicích. O 26.září zatím můžeme konstatovat pouze fakt fotbalový, že Slavia Praha zvítězila 2:1 nad Prešovem, neb výsledek domácího utkání Mostu proti Sokolu Bolevec teprve zjišťujeme :)

Také první říjnový zápas Baníkovců ve Staré Vsi je opředen tajemstvím, zato v kronice Dukly Příbram je možno nalistovat referát o utkání 7.kola 1.ligy z 10.10.1965. Baník Most porazil Duklu 18:16 po dvou výsledkově shodných poločasech 9:8. A jak znamenal průběh utkání svým krasopisem kronikář Dukly Příbram, pan Evžen Kopta (jinak útočník vojáků)? ...Mostečtí nastoupili v kompletní sestavě. Zápas se vyvíjel v náš prospěch, to když Martínek získal našemu mužstvu vedení. Domácí však vyrovnali a zápas byl zcela vyrovnaný na obou stranách. Za střídavých úspěchů skončil poločas 9:8 ve prospěch domácích. Po přestávce soupeř začal s náporem, "utrhl" se nám brankami Neuberta a Slabého a nám se podařilo ho "dohonit" až na stavu 14:13, kdy jsme se opět ujali vedení. Naše obrana však hrála svůj slabý zápas a dovolila soupeři vstřelit další branky, čímž bylo o výsledku rozhodnuto. Skončil zápas za stavu 18:16 v náš neprospěch. K výkonu mužstva lze pochválit oba naše útoky, na druhé straně se naše obrana v čele s brankářem Studeným nechytla a měla slabé výkony...

Další říjnové kolo přišlo ob týden, zatím však výsledky Baníku s Řevnicemi nepřinášíme. Veledůležité utkání 31.10.1965 pro špici první ligy bylo střetnutí Kovohutě Rokycany - Baník Most, které dopadlo lépe pro hosty 10:12 a házenkáři Mostu tak rozhodli o své dominanci před zimní přestávkou. Baníkovci se chystali na zpětvzetí titulu právě od Rokycan, jejichž hráči převzali tři sezóny po sobě (62-63, 63-64 a 64-65) trofej pro nejlepší házenkáře v republice.

Mostecký tým vedený hrajícím trenérským duem Boháček, Brož, nastupoval v sestavě: brankář - Brož, obrana - Kučera, Bažant, Blažek, Ondráček, útok - Boháček, Neubert, Slabý, Plachý, Srbecký, Žilka.

A o turnajích ze zimního mezidobí mezi úspěšným podzimem a jarem zase příště...Případné podněty k doplnění (ať již info či foto) uvítáme (knerik@seznam.cz) !