Jak je důležité míti Lukáše, aneb Most bere dva body :-)

23.05.2009 18:06

Sobotu 23.5.2009 vyhlíželi v Mostě házenkáři opět s existenčními vyhlídkami. Na pořadu byl totiž souboj dvou týmů se záchranářskými problémy a šlo o zápas, jehož vítěz bral vlastně 4 body! Borci z Oseka po tragickém podzimu, mají snové jaro, když se jim daří bodově dotahovat manko z první části soutěže. Vzhledem k tomu opětovně v Mostě přizpůsobili kapitáni z trenérského můstku tréninkový program svým hráčům, kdy byla pozornost soustředěna zejména na defenzivu, jelikož o víkendu jsou soupeři mosteckých playerů doslova střelečtí specialisté z Rokycanska (na neděli byli sezváni všichni mládežníci, aby se přišli přiučit házenkářskému útočnému řemeslu od mistra z nejpovolanějších - Radka Tycara).

Blahodárný vliv na jednoho z nejlepších obránců (minimálně) Severních Čech Lukáše Salajku, má již od starších žáků současný trenér Zdeněk Dostál, který opětovně dokázal Lukáše dostat do fazóny, na které se veze celý tým Baníku. Poté co se povedl podzim hráčům Baníku Most NH, málokdo pochyboval o tom, že by se letošní ročník 2.A ligy mohl zvrtnout do tradičních mizérií, ve kterých Baníkovci do posledních minut posledního kola nemohou odhadnout, co za soutěž (a to bez myšlenek na soutěže vyšší) budou následující rok hrát. První polovina jara nezastihla Mostecké v pohodě, byť je třeba připomenout, že doma se Mosťáci představili pouze jednou a domácí hřiště, to je pro Baník doslova 8. hráč! To platí i po dnešním, sobotním klání Baníku Most NH proti rivalovi z Oseka u Rokycan. Ikdyž jsou osečtí bombeři postrachem pro své druholigové soupeře, mostečtí mají vcelku dobré vzpomínky na předchozí zápasy a tak sice s mírnými obavami, ale také s nadějemi vzhlíželi příznivci Baníku Most NH k dnešnímu duelu.

K zápasu nominovali tréněři Zdeněk Dostál, Václav Hrubý a Josef Štumpf do branky Rudolfa Ibla s Antoniem Čajkou, o pořádek na domácím brankovišti se staral Vít Jezbera, Michal Štumpf a Lukáš Salajka, připraven byl ještě Emil Kohout a o gólový příděl se starali Pavel Gombár, Josef Venclíček, Jan Kneř, Jiří Walter, Pavel "Hop" Rubáš, Petr Tichý. Dopředu jest možno prozraditi, že bez jediného náznaku problému kočíroval zápas Robert Pechal z Veselí nad Moravou, který byl sice nucen udělit i dva karetní tresty, ale jinak dokázal sjednat na hřišti vyloženě házenkářské prostředí přející plynulé hře obou družstev bez jakýchkoliv excesů.

První poločas měl obdobný průběh jako v derby s KNH Litvínov, kdy oba týmy si byly naprosto vyrovnanými protivníky. Osečtí začali lépe a ujali se dokonce dvoubrankového vedení, když střelci Baníku se dostali ke slovu až v páté minutě, při korigování stavu na 1:2 ze svého pohledu. Že v první půli nepadne moc branek, bylo zřejmé ze hry obou defenziv. V polovině prvního poločasu to byly totiž obě obrany se svými brankáři, které držely střelce na uzdě a povolily dohromady celkem 9 gólů, když produktivnější o jeden gól byli stále hosté z Oseka. Přitom mostecká defenziva nabyla na jistotě a svým útočníkům dokázala předkládat míč za míčem, ovšem ani pozice ze středu brankoviště při trestných hodech nevyhovovala střelcům Baníku a tak to stále s mosteckými házenkáři nevypadalo nijak dobře. Poté tým dostal sice impulz prostřídáním útočných řad, ale na obrat vývoje zápasu to stále nebylo. Baníkovci jen dotahovali a stále zaostávali o gól. Až ve 29. minutě se dokázali hráči z Mostu, vedení v té chvíli na hřišti velezkušeným Pavlem  Rubášem, dostat na remízový stav, konkrétně 7:7, se kterým již ani jeden z týmů nedokázal do poločasového hvizdu rozhodčího nic udělat.

O poločasovém oddechu byla v kabině domácích pořádná bouřka, trenéři nebyli (logicky) spokojeni se hrou svých útočníků. Vize trenérů začali alespoň částečně hráči Baníku naplňovat s přibývajícím časem ve druhé půli zápasu. Naposledy ve 33. minutě dopřáli domácí vedení hostům, ale pak se začala karta obracet k potěše domácích věrných příznivců, kterých si opětovně našlo cestu na hřiště rovných 100. Tito si mohli ve druhé půli užít více gólové radosti, když polevila osecká obrana a naopak v obraně domácích fungovala dokonalá souhra jednotlivých bránících hráčů, včetně svého brankářského leadra, Ibla, který tentokrát svým výkonem nepustil nikoho dalšího do své svatyně. I přesto že se dařilo pravidelně mosteckým navyšovat skóre, nemohli si býti Severočeši výsledkem jistí až do závěrečných minut, neboť houževnatý protivník nesložil zbraně do posledních vteřin a ikdyž se Baník již pyšnil v jednu chvíli pětibrankovým vedením, 15:11, až 19:14, v samotné koncovce při úřadování střelců Oseka se ještě nedalo na dvoubodový zisk domácích sázet. Nakonec však útok Oseka zvládnul pouze korigovat na konečný stav 19:16 pro mostecké barvy a ve víceúčelovém sportovním areálu Baník Most NH při spodní budově Gymnázia v ul. Majakovského mohlo propuknout nadšení ze zvládnuté soboty ovšem s očekáváním velice náročné neděle! Kromě kompaktního výkonu celého týmu mohli shlédnout přítomní diváci také gólové příděly jednotlivých útočníků: Josef Venclíček - 6, Pavel Gombár - 8, Jan Kneř - 4, Pavel Rubáš - 1. Obzvláště výkon rekonvalescenta Venclíčka byl kvitován v kruzích diváctva s enormním nadšením, stejně jako výkon defenzivy, korunovaný několika vychytávkami kapitána mužstva, Vítka Jezbery. Vzhledem k ostatním výsledkům v rámci probíhajícího dvoukola 2.A ligy se pořadí v tabulce moc nezměnilo a je stále o co hrát!

Most - Osek 19:16 (7-7), Žatec - Rožmitál 24:23 (12:12), Řevnice - Ejpovice 19:13 (10:6), Nezvěstice - Všenice 15:18 (5:10), Bakov - Tymákov 11:11 (5:5), Litvínov - Litohlavy 23:28 (13:15).

Zpět