Druholigisté Baníku Most NH doma podlehli Žatci 25:26 (14:11)

28.04.2009 17:00

Házenkářská divočina, to je snad nejvýstižnější terminus technicus pro to, co se strhlo v neděli 26.4.2009 od 10:30 h na hřišti v areálu Baníku Most NH při spodní budově Gymnázia v ul. Majakovského, kam k sehrání zápasu druhého jarního kola 2.A ligy v národní házené přijeli hosté z oddílu TJ Šroubárny Žatec.

Oba celky se na podzim utkaly ve vypjatém zápase na hřišti Žateckých oblastních sousedů a v prvním měření sil vyšli ze zápasu vítězně hráči Baníku Most NH, což nedokázali Žatečtí hráči a jejich příznivci strávit snad ani přes zimní přestávku a na jarní odvetu tak byli řádně nažhaveni. Oproti prvnímu zápasu došlo na obou stranách k četným změnám, v táboře domácího Baníku vinou karetního trestu chyběl obránce Lukáš Salajka, na druhé straně asi největší změnou byla rezignace trenéra žateckého celku po podzimní půlce sezóny a jeho náhrada trenérským duem Havránek, T.Votava, což se mělo ukázat právě v nedělním duelu jako klíčové.

Obě družstva do zápasu uvedl zkušený rozhodčí, pan Toman, který od prvního do posledního hvizdu nepřipustil, aby se zápas jakkoliv zadrhl, či vykolejil z rámce fair play. Také díky tomuto rozhodčímu byla k vidění plynulá, nekouskovaná hra s citlivým posuzováním skutečných přestupků stejným metrem na obou půlích hřiště.

Od počátku zápasu bylo jasné, že půjde o zápas útoků, které značně převyšovaly obě defenzivy a udávaly tak ráz hře, která nenechala v klidu přítomné diváky. Po celý první poločas si vedli házenkáři Baníku sebevědomě, ani jednou nepustili své soupeře do vedení, naopak si stále střežili svůj dvou až třígólový náskok. Výsledek poločasu, příznivý pro Mostecké v poměru 14-11, mohl být klidně brankvoě bohatší, nebýt dosti nečisté hry obou obran, které však neměly nárok dostat se k míči jiným způsobem než faulem na hranici rizika, protože oběma útokům se vcelku dařila kombinační hra i individuální průniky při kterých pak zůstávali jednotliví obránci pouze v pozici hráčů přihlížejících, či faulujících. Pan rozhodčí toto také náležitě oceňoval trestnými či pokutovými hody a několikrát se také zažlutilo.

I po nástupu do druhé poloviny nasvědčovalo vše tomu, že si Mostečtí připíší na své druholigové konto první jarní body, branky přibývaly na obou stranách a ve 43. minutě se podařilo domácímu Baníku náskok navýšený o další branku držet na příjemných 20:16. Pak si však vybral slabou chvíli útok domácích, který nebyl schopen navázat na svůj dosavadní spolehlivý gólový příspěvek a zatímco Žatečtí mladíci se rozstříleli, střelba Baníkovců ztratila na přesnosti, vinou čehož byl ve 49. minutě poprvé nerozhodný stav 21:21. Navíc ke zlomu zápasu došlo v momentě, kdy byl za své nesportovní projevy vykázán s červenou kartou brankář hostí a Mostečtí měli příležitost využít pětiminutové převahy o jednoho hráče v poli. V poslední desetiminutovce se pak projevila již zmíněná změna na trenérském postu Žateckého týmu, který své svěřence nerozhodil, ba naopak zklidnil. Žatečtí již zápas ze svých rukou nepustili, naopak navýšili své vedení, které se v samém závěru podařilo Baníku již pouze snížit na konečných 25-26. Mostecký divák pak nemohl nevzpomenout na obdobnou kolapsovou situaci z 2.9.2007, kdy Žatečtí přehráli ve své premiérové sezóně Baník Most NH rovněž o branku.

Baník Most NH vedl do zápasu trenér Zdeněk Dostál se svými asistenty Václavem Hrubým a Josefem Štumpfem v sestavě: brankáři - Rudolf Ibl a Antonín Čajka, obránci - Vít Jezbera (kapitán týmu), Martin Velek, Michal Štumpf, Radek Šetina, útok - Pavel Gombár (13 gólů), Jan Kneř (5), Josef Venclíček (7), Pavel Rubáš, Petr Tichý.

Kromě bodové ztráty přišel tým Baníku Most NH také o útočníka základní sestavy, Pepu Venclíčka, který byl při zápase zraněn a sezóna pro něj tak zřejmě nedobrovolně skončila. Vedení týmu tak bude muset netrpělivě čekat na vyřčení posledního soudu lékařů. Své dosvadní neúspěchy se budou snažit borci Baníku odčinit na víkendovém výjezdu k silným soupeřům TJ Sokol Tymákov a TJ Sokol Ejpovice za dohledu pánů Slavíka, resp. Tomana (příp. Baumruka).

Výsledky ostatních zápasů 13. kola 2.A ligy národní házené: Litohlavy - Ejpovice 27:24 (13:11), Rožmitál - Nezvěstice 18:23 (9:13), Litvínov - Všenice 17:9 (6:6), Řevnice - Bakov 14:15 (8:5), Osek - Tymákov 16:15 (9:8).