Na "Áčko" Baníku Most NH v konečném zúčtování zřejmě zbyde 7. místo

13.06.2009 01:31

Dospělá hráčská část Baníku Most NH zakončila letos ze všech týmů domovského klubu sezónu nejdříve. Byť dozvuky schvalování výsledků proběhlé sezóny pokazily kosmeticky konečné účtování mosteckých mužů, kteří si brousili zuby na 6. příčku s počtem bodů shodným jako 5. Řevnice, loučili se mostečtí se sezónou v dobré náladě. Vinou administrativní chyby mistra s píšťalkou, menším dílem vinou vlastní (nedůsledné kontrolování zápisu), však nakonec musí příznivci Baníku hledat své „koně“ až na 7. místě pro kontumaci výsledku původní jasné výhry nad celkem Rožmitálu.
Abychom nekončili ročník 2008/09 pouze nepříznivou zprávou, zalovili jsme v archivovaných zápisech kroniky druholigového účinkování mužů Baníku, vedoucího týmu, Josefa Štumpfa.
Do kolotoče v právě skončené dvaadvacetizápasové šňůře zasáhl aktivně celkový počet 20 Baníkovců, z toho 3 brankáři: Antonín Čajka (zahrál 20 zápasů), Rudolf Ibl (22), Aleš Mašek (2),
6 obránců: Vít Jezbera (20), Emil Kohout (6), Lukáš Salajka (13), Radek Šetina (11), Michal Štumpf (19), Martin Velek (20),
8 útočníků: Pavel Gombár (21/180 gólů), Jan Hulák (2/1), Jan Kneř (19/79), Jiří Rosenkranz (1), Pavel Rubáš (15/5), Petr Tichý (22/33), Josef Venclíček (15/66), Jiří Walter (10/31)
a samosebou trenérský triumvirát Zdeněk Dostál, Václav Hrubý a Josef Štumpf.
Pouze dvěma borcům z mostecké dvacítky se podařilo absolvovat sezónu se stoprocentní účastí. Železnými muži pro ročník 2008/09 jsou Rudolf Ibl spolu s Petrem Tichým (kromě těchto dvou vytrvalců se obdobnému kousku přiblížil na podzim stoprocentní Vítek Jezbera, na jaře pak nechyběli ani jednou Pavel Gombár a Michal Štumpf).
Za sezónu vedli svůj tým do klání o druholigové body celkem tři zkušení kapitáni, kteří tým dovedli k celkové vyrovnané bilanci 11 vyhraných a (bohužel) 11 na hřišti prohraných zápasech. Vítězilo se více na podzim a to šestkrát (z toho dvakrát na venkovních výjezdech). 4 domácí výhry a 1 prohru vidělo v Mostě celkem 220 diváků (v průměru tedy počítali arbitři se 44 diváky). Na jaře si prošel mostecký tým herní krizí, nelogicky po vydařené zimní přípravě. Dlouhých 480 minut se čekalo v Mostě od 9. kola na druholigové body. Závěr sezóny však vyšel Baníku podobně dobře jako úvod a tak se tým mohl uhnízdit ve středu tabulky.
Dílčím úspěchem mužstva bylo jarní zeštíhlení karetních trestů, když oproti podzimní nadílce 14 žlutých a 10 červených, rozhodli se rozhodčí hrozit mosteckým na jaře žlutě i rudě pětkrát. Opačným směrem se hnula hranice branek, bohužel vstřelených i inkasovaných. Zatímco útok si polepšil z podzimních 190 na jarních 204, soupeřům Baníku Most NH se podařilo vsítit oproti 197 podzimním gólům, dalších 218. Jednoznačným plusem byl nárůst příznivců národní házené v Mostě, když si s jarem našlo cestu do mosteckého moderního areálu při spodní budově Gymnázia v ul. Majakovského, celkem 485 lidí (v průměru na zápas 80).
Nejvyšší návštěva sezóny na mosteckém hřišti si vybrala zápas domácích hráčů s leadry soutěže z Litohlav, kteří se z druhé ligy doslova prostříleli již poněkolikáté do 1. ligy. Nebyl to však zápas s Tycarovci, ve kterém padlo nejvíce gólů s účastí mosteckých hráčů. O brankové dostihy se spolu s Baníkovci postarali „mlaďasové“ ze Žatce, když dohromady se postaraly obě strany o 51 branek (ta jediná nad padesátkou převážila body do Žatce). Nejchudším zápasem na góly byl duel Baníku proti Rožmitálským, ve kterém padlo 26 branek, což nakonec při čerstvé kontumaci zápasu v neprospěch Baníku není až tak důležité.
Mostecký útok si opakovaně vybíral během svých zápasů několikaminutový gólový time out, což také zabránilo, aby svým soupeřům nasázel více než 20 gólů vícekrát jak čtyřikrát v sezóně. Prozměnu obraně se podařilo udržet soupeře pod hranicí 15 gólů v sezóně pětkrát.
I poslední zmíňka bude o gólech, do družiny králů střelců patří letos, jakož i loni, předloni, předpředloni a před... mostecký patriot Pavel Gombár, který proslul zejména svou neuvěřitelnou střelbou trestných hodů. V 10 zápasech Pavel dokázal nasázet brankářům soupeřů Baníku deset a více gólů, kterýžto střelecký výkon dokázal napodobit alespoň jednou z mosteckého tábora pouze Jiří Walter (11), od soupeřů pak František Zavadil (10) a Pavel Knýbel (11) z Řevnic, Jan Viktora z Litvínova (10), z Rožmitálu Petrové Šourek (11) a Melichar (12), litohlavští Radek Tycar (12) a Pavel Šnajdr (11).
Dost bylo statistik...alespoň do srpna... A ani pro příští ročník nechystá se revoluce co se týká krutého systému, jenž povoluje pád třetiny tabulky do nižších soutěží.

Zpět